Interesuje mnie

Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie

Prawie 48% pieniędzy wydanych w 2016 roku na zakup mieszkań trafiło do biur sprzedaży deweloperów – wynika z szacunków europejskiego urzędu statystycznego. Jest to wynik wyraźnie wyższy niż w 2010 roku, kiedy to wartość zakupionych u inwestora lokali stanowiła 32,9% obrotów na rynku mieszkaniowym. Są to kolejne dane, które potwierdzają, że mamy w Polsce do czynienia z boomem na rynku deweloperskim. Żaden duży kraj na starym kontynencie nawet nie zbliża się do tego wyniku.

 

boom deweloperski, udział rynku pierwotnego, mieszkania w polsce, nowe mieszkania w polsce, statystyki deweloperzy

 

 

Wyniki deweloperów są rekordowe pod wieloma względami. Ostatnie 12 miesięcy to największe w historii poziomy sprzedaży, największa liczba pozwoleń na budowę i liczba prowadzonych inwestycji. Dzieje się tak nawet pomimo faktu, że nowe mieszkania są zazwyczaj droższe. Przeciętna cena zapłacona za metr używanego lokum w 10 największych miastach w Polsce wynosi 3988 zł, a za metr nowego trzeba płacić 4821 zł – wynika z danych NBP za ostatni kwartał 2016 roku. Do tego kupując cztery kąty z rynku pierwotnego trzeba też zarezerwować niemałe środki na wykończenie lokalu sprzedawanego w tzw. stanie deweloperskim. W przypadku używanego lokum często stan techniczny wymaga jedynie w miarę taniego odświeżenia, a nie generalnego remontu.

 

Jednak nowe lokale oferują o wiele wyższy standard wykonania i wykończenia nie tylko mieszkania, ale całego budynku i jego najbliższego otoczenia. Do tego w przyszłości nowe nieruchomości szybciej zyskiwać będą na wartości niż mieszkania w osławionej „wielkiej płycie”. Mogą one być pewnym źródłem dochodu i dobrym pomysłem na przynoszącą zyski inwestycję.

 

Niemniej ważnym czynnikiem wpływającym na popularność deweloperskiej oferty ma po prostu fakt, że mieszkań w Polsce jest za mało. O ile za mało? Wszystko zależy od tego jak te niedobory szacować, ale liczbę tę można szacować nawet na kilka milionów. Dlatego też tak popularny jest w naszym kraju zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem lub późniejszą sprzedaż. 

 

Źródło: forsal.pl