Interesuje mnie

Mieszkanie Plus - niska cena kosztem słabej lokalizacji?

Rządowy program Mieszkanie+ może przybliżyć do własnego mieszkania wiele rodzin, którym brak zdolności kredytowej uniemożliwia nabycie własnego lokalu. Dyskusyjny jest jednak przyjęty koszt budowy - aby go nie przekroczyć, inwestycje deweloperskie mogą okazać się o wiele droższe w utrzymaniu niż pierwotnie zakładano, a także powstawać na obrzeżach miast oraz w mniejszych miejscowościach.

 

mieszkanie plus, dopłaty do mieszkania, mieszkanie dla młodych, dla kogo mieszkanie plus

Źródło: PAP

 

 

Narodowy Program Mieszkaniowy, który niedawno został zainicjowany przez rząd, przedstawia pierwsze i bardzo ogólne założenia związane z budową lokali czynszowych na publicznych gruntach. Do projektu najłatwiej będzie wprowadzić działki w mniejszych miejscowościach.

 

W ostatnich tygodniach podpisano w tej sprawie listy intencyjne między spółką realizującą pilotaż programu  - BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Są wśród nich Katowice, Poznań, Gdynia, Łódź, Rzeszów czy Toruń, ale przeważają jednak średnie i małe miasta, w tym m.in. podwarszawska Kobyłka, Nowa Dęba w województwie podkarpackim czy Pelplin w pomorskim. Możemy też znaleźć miejscowości takie jak Chrzanów, Koluszki, Koło, Nysę, Świdnik, Tomaszów Mazowiecki czy Zduńską Wolę

 

Nie ma jeszcze informacji o miejscach w Warszawie i w innych dużych miastach, co nie pozwala ocenić, jaką konkurencję będzie stanowił program dla deweloperów działających głównie na tych rynkach. Stąd również rodzi się pytanie, czy taka oferta wzbudzi zainteresowanie osób, do których jest kierowana. W sprzyjających okolicznościach program może zaspokoić część potrzeb rodzin o najniższych dochodach. Jednakże, w skali całego rynku mieszkaniowego w Polsce, akcja może okazać się mało istotna i niewystarczająca

 

Dyskusujne są podane przez rząd stawki wysokości czynszu za metr kwadratowy (10-20zł), które odzwierciedlają tylko koszty budowy. Zatem do podanej kwoty trzeba będzie doliczyć również opłaty za eksploatację budynku oraz wszystkich mediów, a w zależności od rozmiaru gospodarstwa domowego, mogą mieć one różną wysokość. Warto zdawać sobie sprawę, że stawka wynosząca 25 zł/mkw. - 30 zł/mkw. po wliczeniu wszystkich kosztów najmu, prezentuje się dobrze na tle niektórych miast wojewódzkich, ale nie będzie już tak atrakcyjna w miejscowościach liczących sobie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. 

 

Trudno dziś stwierdzić, w jakim stopniu uda się zrealizować założenia Mieszkanie+. Jest jeszcze wiele niejasności i wątpliwości dotyczących formuły wdrożenia i szczegółów jego działania. Czas pokaże, jakie efekty przyniesie program.

 

Źródło: mieszkanieplus.pl, rp.pl, gazetaprawna.pl, tvn24bis.pl, polskieradio.pl