Interesuje mnie

Mieszkanie ciasne, ale własne? To się zmienia

Jak wynika z danych Eurostatu powierzchnia przypadająca w Polsce na jedną osobę to około 25 mkw. Gorzej mają tylko Rumuni i Węgrzy. Jakie mieszkanie można uznać za komfortowe?

 

W największych mieszkaniach w Europie żyją Duńczycy i Austriacy. W obu państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw. Na tym tle nieco lepiej wypada Warszawa. Średnia 28,4 mkw. uplasowała ją na 12 miejscu wśród europejskich stolic. Które mieszkanie jest ciasne, a które można uznać za komfortowe?


Zgodnie ze standardami Komisji Europejskiej za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma jednego pokoju dla wszystkich mieszkańców, dodatkowego pokoju dla pary i pomieszczenia dla każdego pełnoletniego singla. Dzieci mogą mieszkać w jednym pokoju do 17. roku życia, pod warunkiem, że są tej samej płci. O luksusie mogą mówić Beldzy i Holendrzy. Tam na małe mieszkania uskarża się  odpowiednio 1,6% i 2,5% populacji. Średnia europejska to 18%. Zbyt małe mieszkania dotyczą niemal co drugiego Polaka (46,3%). Gorzej mają tylko Węgrzy (47,2%) i Rumuni (51,6%).
Taki problem dotyczy coraz mniej osób. Jeszcze w 2010 roku w ciasnych nieruchomościach mieszkało 49% Polaków. To około 3 pkt procentowe więcej niż obecnie. Polacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe (51,7%) i trzypokojowe (25,6%). Kawalerki przechodzą do przeszłości - decyduje się na nie jedynie 16% kupujących.
Większość klientów firm deweloperskich to małżeństwa, które planują założenie rodziny lub już mają dzieci - wynika z badań TNS Polska. Łączy ich młody wiek. 80% przebadanych Polaków nie miało więcej niż 39 lat, a aż 37% miało mniej niż 29. Najczęściej szukają mieszkań w korzystnej cenie, a także z dobrą i bezpieczną lokalizacją.

Kupując mieszkanie możemy skorzystać z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu otrzymamy dofinansowanie np. do wykończenia i możliwość więcej funduszy przeznaczyć na metraż.