Interesuje mnie

Mieszkania komunalne - nowe przepisy i duże zmiany

Szykują się duże zmiany dotyczące mieszkań komunalnych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianę w Kodeksie cywilnym. Zakłada ona m.in. przyznawanie mieszkań komunalnych tylko na czas określony.

 

mieszkania komunalne, kto może dostać mieszkanie komunalne, komu przysługuje mieszkanie komunalne, zmiany w przepisach, przepisy o mieszkaniach komunalnych, nowa ustawa o mieszkaniach komunalnych

Źródło: shutterstock.com

 

Ile osób w Polsce zajmuje lokale komunalne? Niemal 3 miliony, a w kolejce na lokal czeka około 160 tysięcy rodzin. Projekt ministerstwa zakłada, że jeśli np. po 5 latach od zawarcia umowy sytuacja finansowa lokatora poprawi się i nie będzie on przekraczał wyznaczone ramy dochodów, to zostanie zmuszony do opuszczenia mieszkania. Jak argumentuje MIB, celem nowelizacji przepisów jest "próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych". Co się zmieni?

 

1. Przyznawanie mieszkania

Przyznanie lokalu komunalnego ma być uzależnione nie tylko od dochodów, ale także od stanu majątkowego. Wprowadzony zostanie dla osób ubiegających się o przyznanie lokalu obowiązek składania deklaracji o wysokości dochodów gospodarstwa domowego oraz oświadczenia o stanie majątkowym, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

2. Umowa

Projekt przepisów wprowadza dla gminy i innych jednostek samorządu terytorialnego obowiązek zawierania umów na czas oznaczony, nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż pięć lat. Będą one mogły zostać zawarte na następny okres, ale po uwzględnieniu aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej najemcy.

3. Prawa nabyte

Zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych, znowelizowane przepisy będą dotyczyć umów zawartych po wejściu w życie zmienionych przepisów.

4. Rozwiązanie umowy

Wprowadzona zostanie nowa definicja kosztów utrzymania lokalu (zamiast wydatków) i jednoznacznie określone będą rodzaje opłat z tytułu których zaległości mogą być podstawą rozwiązania stosunku prawnego.

Umożliwione będzie ponadto rozwiązanie umowy w sytuacji, gdy najemca posiada prawo do innego lokalu, nie tylko w danej miejscowości, ale także w miejscowości pobliskiej.

Wprowadzono możliwość rozwiązania umowy najmu lokalu, z jednoczesnym zaoferowaniem lokalu zamiennego, gdy lokal wynajmowany ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do liczby zamieszkujących go osób.

5. Terminy

Ustawa ma szansę zostać przyjęta w pierwszej połowie 2017 r. Ma wejść w życie po upływie 12 miesięcy od daty ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów o odszkodowaniach, które mają wejść w życie 1 stycznia drugiego roku następującego po ogłoszeniu ustawy.

 

 

Źródło: tvn24bis.pl, se.pl