MdM - więcej chętnych, niż pieniędzy
Z raportu firmy Home Broker wynika, że w listopadzie złożono wnioski o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na sumę ponad 125 milionów złotych. Są to najlepsze wyniki od startu MdM w 2014 roku.
W pierwszym roku funkcjonowania MdM z puli 600 mln zł przeznaczonych na ten cel wydano zaledwie 1/3 pieniędzy, co skłoniło do przemyślenia zasad projektu i dostosowania ich do realnych potrzeb klientów rynku nieruchomości. Po wprowadzeniu poprawek do ustawy, popularność dofinansowania znacznie wzrosła. Obecne duże zainteresowanie programem może sprawić, że w 2016 roku będzie więcej chętnych, niż pieniędzy. Dzieje się tak, bo wnioski składane teraz obciążą przyszłoroczny budżet Mieszkania dla Młodych.
Na zdjęciu wizualizacja inwestycji Amarelo - mieszkania dostępne w ramach MdM
Analizując ilość wniosków o dofinansowanie, można oszacować, że w tej chwili wykorzystano już 60 procent przyszłorocznej puli. Państwowa dotacja, to wypłata ostatniej transzy kredytu mieszkaniowego, czyli jednej z części kwoty wypłacanej przez bank w ramach kredytu. Podzielenie kredytów na transze pozwala na zróżnicowanie warunków poszczególnych części kredytów np. ich przeznaczenia i zapobiega wypłacaniu dalszych części, w przypadku, gdy Kredytobiorca nie dotrzyma warunków umowy kredytowej.
Popularność programu Mieszkanie dla Młodych znacząco wzrosła po tym, jak we wrześniu tego roku do programu dopuszczono lokale z rynku wtórnego. Może się więc zdarzyć, że liczba wniosków składanych w grudniu tego roku i w pierwszym kwartale przyszłego, szybko wyczerpie pulę pomocy przeznaczoną na cały przyszły rok.
Źródło: forsal.pl