Interesuje mnie

Emigranci i obcokrajowcy coraz częściej kupują polskie mieszkania

Ponad 9 tysięcy - aż tyle nieruchomości kupili w Polsce obcokrajowcy i emigranci w ubiegłym roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie ma wątpliwości - to absolutny rekord. Dlaczego ilość transakcji z udziałem emigrantów i obcokrajowców rośnie? Co może stać się w przyszłości?

 

Rok rocznie wzrastająca liczba kupowanych przez obcokrajowców nieruchomości w Polsce nie dziwi. Ten trend utrzymuje się już od kilku lat i ma swoje uzasadnienie w trendach demograficznych. W ostatnim roku wzrost był jednak znaczący, bo wyniósł aż 5%. Najwięcej nieruchomości kupują u nas obywatele Niemiec, Holandi, Ukrainy, Francji i Wielkiej Brytanii.

 

Dlaczego obcokrajowcy kupują polskie mieszkania?

Jest kilka powodów. Pierwszy to swoboda zakupu nieruchomości mieszkalnych przez członków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Dzięki temu bez dodatkowych pozwoleń i skomplikowanych procedur praktycznie każdy Europejczyk ma możliwość zakupu lokalu w Polsce.

Drugim powodem jest osiedlanie się w Polsce Ukraińców i Białorusinów, którzy w ostatnich latach coraz częściej szukają swojego miejsca w naszej ojczyźnie. Kolejnym - transakcje, których dokonują Polacy, którzy na stałe wyjechali za granicę i tam uzyskali obywatelstwo.

 

„Statystyki MSW nie dziwią. Niemcy, Holandia oraz Wielka Brytania to jedne z państw, do których Polacy emigrują najczęściej. Nierzadko przyjmują obywatelstwa tych krajów – od tego czasu w Polsce figurują jako obcokrajowcy. Tymczasem nadal kupują w Polsce nieruchomości, które stanowią dla nich bądź dla ich rodzin zabezpieczenie majątkowe oraz docelowe miejsce zamieszkania.” – podsumowuje Marta Kulawik, menedżer biura katowickiej agencji nieruchomości Re/Max Gold.

 

 

Emigranci kupują najwięcej

Obcokrajowcy to jednak nie najliczniejsza grupa, która kupuje polskie nieruchomości. Szacuje się, że to emigranci co roku dokonują aż kilkudziesięciu transakcji na rynku mieszkaniowym. Dotyczy to zarówno sprzedaży, kupna, jak i najmu. Często korzystają na tym biura nieruchomości. Rzadko się zdarza, że osoby na stałe przebywające za granicą poradzą sobie same ze znalezieniem i sfinalizowaniem tak skomplikowanej transakcji jak kupno mieszkania. Wtedy zwracają się o pomoc do pośredników.

 

Fala emigracji w ciągu kilku ostatnich lat sprawiła, że ponad 25% naszych klientów stanowią Polacy mieszkający poza granicami kraju. Z jednej strony, są to osoby, które wyemigrowały za granicę i chcąc wrócić do kraju poszukują dla siebie domu lub mieszkania. Z drugiej strony, bardzo często współpracujemy z klientami, którzy nie planują powrotu do kraju, ale chcą sprzedać lub wynająć posiadaną w Polsce nieruchomość.” – mówi Marta Kulawik.

 

Przewiduje się, że trend, który obserwujemy, będzie miał swój ciąg dalszy w najbliższych latach. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Można przypuszczać, że ceny będą rosnąć.  Nie można tego jednak być pewnym, ponieważ na rynek mieszkaniowy wpływ ma o wiele więcej czynników.

 

Źródło: agencja nieruchomości Re/Max Gold, remax-gold.pl