Co nowego na rynku nieruchomości w 2016 roku? Część 3
Nie tylko rynek mieszkaniowy w Nowym Roku czekają zmiany. Niedługo czeka nas mała rewolucja w przepisach dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi. Co dokładnie się zmieni? Od kiedy będą obowiązywać nowe regulacje?
Zmiany w obrocie nieruchomościami rolnymi
Nie od 1 stycznia, jak to pierwotnie zakładano, ale od 1 maja 2016 r. wejdzie w życie uchwalona 5 sierpnia 2015 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która sporo zmienia w obrocie nieruchomościami rolnymi.
Zapisano w niej zasadę, zgodnie z którą rolnik, chcąc sprzedać część posiadanej ziemi (np. żeby wysłać dzieci na studia lub dokonać jakiejś inwestycji) o zgodę na podział gospodarstwa będzie musiał poprosić dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych. Ten może wyrazić taką zgodę tylko w określonych przypadkach.
Ustawodawca wprowadził też spore utrudnienia dla kupujących poprzez prawo pierwokupu. Dzięki nowej ustawie uzyskają je w pierwszej kolejności dzierżawcy ziemi oraz wszyscy sąsiedzi – rolnicy indywidualni będący właścicielami nieruchomości rolnej graniczącej ze sprzedawaną nieruchomością, których trzeba o tym fakcie poinformować. Na koniec prawo pierwokupu ma też wspominana już wcześniej Agencja Nieruchomości Rolnych, dla której zmniejszono areał objęty prawem pierwokupu z obecnych 5 ha do 1 ha.
Gdyby tego było mało, każda z osób uprawnionych do pierwokupu może dojść do wniosku, że cena nieruchomości jest za wysoka i wnieść sprawę do sądu, aby ten ustalił, jaka jest wartość rynkowa, co wyraźnie może wydłużyć czas potrzebny na zawarcie transakcji.
Szczególnie na początku roku wspomniane zmiany mają więc szansę spowolnić obrót ziemią sklasyfikowaną w ewidencji gruntów i budynków jako rolna (dotyczy to też np. działek w miastach, dla których wydano decyzję o warunkach zabudowy). Trzeba się więc liczyć ze spadkiem cen ziemi w nowym roku. [źródło: ObserwatorFinansowy.pl; dostęp 14.12.2015 r.]