Co nowego na rynku mieszkaniowym w 2016 roku? Część 2
O zmianach wysokości obowiązkowego wkładu własnego informowaliśmy już wielokrotnie. Dziś krótko podsumujemy jakie nowości czekają nas w 2016 roku w przepisach dotyczących finansowania zakupu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego.
Nowości w kredytach hipotecznych
Od nowego roku, by zakupić mieszkanie albo dom na kredyt, trzeba będzie dysponować większym wkładem własnym. Do tej pory było to 10 procent, a od 1 stycznia br., zgodnie z rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego – 15 procent, co oznacza, że dostęp do kredytu zwłaszcza dla ludzi młodych może okazać się trudniejszy. Nadal jednak banki będą mogły udzielać kredytów z 10-proc. wkładem własnym, ale pod pewnym warunkiem: dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego lub gdy kredytobiorca przedstawi dodatkowe zabezpieczenie, a nie wszystkie banki wprowadzą tego typu ofertę.
Na wizualizacji: Nowe Żerniki Osiedle Rodzinne, Wrocław
Od 2017 r. wysokość minimalnego wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt wzrośnie do 20 procent.
Nie należy też zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką są rosnące koszty transakcyjne. Ostatnio przez rynek przetacza się fala podwyżek marż. – To spowoduje, że spadnie dostępna kwota kredytu. Dodatkowo część banków planuje znacząco zmniejszyć skalę aktywności w zakresie kredytów hipotecznych, zmniejszy się więc konkurencja – ocenia Jarosław Sadowski z firmy Expander. – Jeżeli spełnią się prognozy i Polacy wezmą kredyty hipoteczne warte 37–38 mld zł, to w 2016 r. może ich być o przynajmniej 20 proc. mniej – potwierdza szef działu hipotek jednego z banków. [Gazetaprawna.pl, dostęp 15.12.2015 r.].
Wzrosną też opłaty za usługi bankowe, ale na szczęście popyt nie powinien zmaleć, gdyż obecnie kredyty hipoteczne są najtańsze w historii.
Dla nabywców mieszkań dobrą wiadomością jest prognoza mówiąca o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych.