Interesuje mnie

Boom na biura we Wrocławiu

We Wrocławiu deweloperzy na potęgę inwestują w budowę powierzchni biurowych. Wśród ośrodków regionalnych stolica Dolnego Śląska rozwija się pod tym względem najdynamiczniej. Powstają tu pojedyncze budynki, duże kompleksy biurowe oraz inwestycje mixed-use. Ile kosztuje wynajem, a ile bardzo rzadko oferowana sprzedaż?

Ostatnia dekada na polskim rynku nieruchomości biurowych charakteryzowała się prężnym rozwojem. Międzynarodowa firma doradcza Knight Frank ocenia, że przez 10 lat nowoczesna powierzchnia biurowa powiększyła się dwukrotnie – z 2,7 mln do 7,14 mln mkw.

 

Sprzedaż dla nielicznych

Z ośrodków regionalnych najszybciej rośnie Kraków i Wrocław (prym nieustannie wiedzie Warszawa). Przy czym dynamiką wzrostu wyróżnia się stolica Dolnego Śląska, która posiada największy wolumen powierzchni w trakcie realizacji. W ciągu najbliższego roku przybędzie ponad 100 tys. mkw. biur. Wrocław ma wszelkie atuty, żeby przyciągnąć inwestorów.

- Dobra infrastruktura, wykształceni pracownicy i lokalne władze, które wspierają nowe inwestycje. Mamy bardzo dobre doświadczenia związane z Wrocławiem – mówi Shuckie Ovadiah, który zainwestował w Polsce w luksusowy OVO Wrocław. – Polski rynek się zdemokratyzował, a zainteresowanie inwestorów wciąż się zwiększa. Realizowane są biurowce, ale też budynki mixed-use, w których obok biur funkcjonują na przykład apartamenty czy handel i usługi.

Deweloperzy chętnie realizują budynki mixed-use, szczególnie w segmencie premium. W jednym obiekcie łączą wiele funkcji, zapewniając niezbędne usługi i to na najwyższym poziomie. Obok biur funkcjonują apartamenty, hotel, restauracje, kawiarnie, klub fitness czy lokale handlowo-usługowe. Kryteriami wyboru dla firmy wciąż jest przede wszystkim cena i lokalizacja, ale dodatkowe usługi i standard odgrywają coraz większą rolę.

- Biura najwyższej klasy cieszą się popytem. Takie powierzchnie mogą być traktowane jako siedziba własnej firmy, ale równie dobrze jako produkt buy-to-let, czyli do wynajmowania. Wybór odpowiedniej lokalizacji i budynku daje szansę na stabilne dochody – mówi Krzysztof Jabłoński z Iglica Nieruchomości. – Deweloperzy nieczęsto oferują biura na sprzedaż, a w segmencie premium to wyjątkowa rzadkość.

 

Dobre prognozy

Potwierdza to raport Knight Frank. Pod koniec III kwartału 2014 roku powierzchnia nowoczesnych biur we Wrocławiu wynosiła ok. 558,5 tys. mkw. Z tej liczby aż 512,5 tys. mkw. było przeznaczone na wynajem, reszta – zaledwie 9% - na sprzedaż.

Firmy są więc raczej skazane na wynajmowanie. Ile muszą za to płacić? Cena zależy od bliskości centrum, a także usług dodatkowych. We Wrocławiu miesięczne stawki czynszów w III kwartale 2014 roku w obiektach klasy A wynosiły 13-16 euro/mkw., w budynkach klasy B 10-13 euro/mkw. Wynajem lokalu o powierzchni 500 mkw. może więc kosztować nawet 32,5 tys. zł miesięcznie. Przy takiej stawce warto rozważyć kupno biura.

Biura wyłącznie na sprzedaż oferowane są m.in. w OVO Wrocław. Wielofunkcyjny kompleks powstaje w centrum miasta i jest uważany za jeden z najbardziej luksusowych obiektów w kraju. Przykładem jest też zlokalizowana na Przedmieściu Oławskim Nowa Papiernia. Na tym osiedlu loftowym dostępne są cztery lokale w budynku po dawnych zakładach papierniczych. Charakteryzują się wysokim, poprzemysłowym wnętrzem i ponad stuletnią cegłą na ścianach i stropach. Co ciekawe, w tak oryginalnym miejscu chcą funkcjonować na przykład biura adwokackie.

- Prognozy dla rynku luksusowych powierzchni biurowych w Polsce są optymistyczne. W dodatku inwestorzy szukają budynków wielofunkcyjnych, które zapewnią wiele usług w jednym obiekcie, to po prostu wygoda – mówi Shuckie Ovadiah.