Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych
W pierwszym kwartale 2016 roku banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, a jednocześnie zaobserwowano zwiększony popyt na tego typu pożyczki - tak wynika z opublikowanej przez Narodowy Bank Polski ankiety o aktualnej sytuacji na rynku kredytowym w Polsce.
Źródło: pixabay.com
W raporcie NBP zostały omówione zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w I kwartale 2016 r. oraz przewidywania na II kwartał. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na przełomie marca i kwietnia 2016 r. wypełniło 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86%.
W I kwartale 2016 r. banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych - podwyższyły marże, zwiększyły również wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń oraz wymagany wkład własny. Do głównych przyczyn takich zmian zaliczono wejście w życie zapisów Rekomendacji S (zwiększnie minimalnej wysokości wkładu własnego) oraz zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące szacowania zdolności kredytowej.
Drugi kwartał z rzędu banki odczuły jednak również wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, który kształtował się znacznie powyżej oczekiwań z końca 2015 r. Przyczyn tego stanu rzeczy szuka się głównie w obawach kredytobiorców dotyczących wyczerpania puli środków przeznaczonych na dopłaty do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na aktualny rok (co stało się faktem już w marcu). W II kwartale 2016 r. banki zapowiadają kontynuację istotnego zaostrzania polityki kredytowej, pojedyncze z nich prognozują także spadek popytu na te kredyty.
Źródło: nbp.pl