Interesuje mnie

Dynamizm Wrocławia, cisza przedmieść - gmina Siechnice

Jeśli jest miejsce poza miastem, do którego można dostać się łatwiej niż do niejednego wrocławskiego osiedla, rozwijające się w tempie stolicy Dolnego Śląska, są to zdecydowanie Siechnice. W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadziło się tam kilka tysięcy wrocławian. Dlaczego?

W przewodnikowym cyklu „Gdzie zamieszkać" porównujemy różne rejony stolicy Dolnego Śląska i jej okolic, aby wskazać miejsca dobre do osiedlenia się.
Dziś: Siechnice

Do tej pory w naszym cyklu „Gdzie zamieszkać" przyglądaliśmy się osiedlom w samym Wrocławiu. Teraz będziemy opisywać plusy i minusy okolicznych gmin. Tym razem przyjrzymy się Siechnicom.

W najbliższej okolicy stolicy Dolnego Śląska trudno o dynamiczniej rozwijającą się miejscowość. Jeszcze całkiem niedawno Siechnice były jedynym przypadkiem miasta w Polsce, w którym burmistrzem był wójt – i to urzędujący w pobliskiej wsi: Świętej Katarzynie. Od 1 stycznia 2010 roku miejscowość ta jest siedzibą gminy Siechnice (dawniej gmina Święta Katarzyna).
Dzięki ambicji i determinacji najbardziej zaangażowanych mieszkańców Siechnice zmienią się nie do poznania. Kluczową inwestycją jest bowiem budowa całkowicie od zera nowego centrum miasta z nowym ratuszem.
Jeśli odwiedza się tę miejscowość, można zauważyć w jej środku ogromne pole, stare boisko piłkarskie i kilka niszczejących budynków. Z jednej strony stoi kościół, a z drugiej gimnazjum. To właśnie w tej przestrzeni ma powstać centrum Siechnic. Jego sercem będzie ratusz. Budynek i całe centrum miasta to pomysł Pracowni Projektowej Maćków.
– Do szkoły w Siechnicach chodziła moja babcia, ojciec i w końcu ja. Dla mnie to coś więcej niż tylko projekt – mówi Zbigniew Maćków, szef zespołu projektantów nowego centrum miasta, autor m.in. rozbudowy wrocławskiej Renomy.
Głównym elementem nowo projektowanego centrum będzie wydłużony, ciągnący się między kościołem a gimnazjum publiczny plac. Nie będzie to jednak klasyczny rynek z ratuszem w środku i kamienicami dookoła, a raczej deptak z czteropiętrowymi budynkami po obu stronach.
Po lewej stronie, patrząc od kościoła w kierunku gimnazjum, stanie centralny gmach – czteropiętrowy, nowoczesny, podłużny budynek z usługami na dole i mieszkaniami na górze. A na jego końcu, ustawiony pod kątem 70 stopni w stosunku do części mieszkalno-usługowej, urząd miasta – wyższy o jedno piętro, żeby dominować nad całą okolicą.
Budynek ratusza podzieli plac na dwie części o odmiennym charakterze: reprezentacyjną od strony kościoła oraz rekreacyjną, z większą ilością zieleni i elementów małej architektury, od strony gimnazjum. W obrębie rekreacyjnej części placu znajdzie się także częściowo zagłębiony parking nakryty amfiteatralnie nachyloną płytą, mogącą służyć imprezom plenerowym.
Oczywiście cała gmina to nie tylko Siechnice – na jej obszarze znajdują się 23 miejscowości. Jednak 70 proc. mieszkańców (w tym także ci, którzy osiedlili się tu niedawno) mieszka w czterech miejscowościach. Poza Siechnicami są to: Radwanice (jadąc od strony Wrocławia na przedłużeniu ul. Opolskiej przed Siechnicami), Święta Katarzyna (pierwsza stacja kolejowa za Wrocławiem w kierunku na Oławę) oraz Żerniki Wrocławskie (na przedłużeniu ul. Buforowej).

Komunikacja

Do Wrocławia można się łatwo dostać, zwłaszcza z czterech największych miejscowości gminy. Wjedziemy, jak już zaznaczaliśmy wyżej, od strony Księża albo Jagodna. Siechnice, Radwanice, Święta Katarzyna, Żerniki, Smardzów, Mokry Dwór, Blizanowice, Trestno obsługiwane są przez komunikację miejską z Wrocławia.
Chwalą ją także mieszkańcy, powtarzając, że połączenie Siechnic z Wrocławiem jest naprawdę mocną stroną tego miejsca.
– Bardzo często kursują autobusy komunikacji podmiejskiej, którymi można w nieco ponad 30 minut dotrzeć pod Galerię Dominikańską trzema różnymi trasami – chwalą siechniczanie. – Mamy jeszcze PKS, najczęściej z Oławy, ale nie polecam, bo drogo, jeździ rzadziej i ma mało przystanków po drodze – usłyszeliśmy od jednego z nich.
Oprócz PKS-u jest także połączenie kolejowe – to zaś, zwłaszcza ze Świętej Katarzyny, jest bardzo dobre.
Kluczową inwestycją dla przyszłości komunikacyjnej gminy jest budowa tzw. wschodniej obwodnicy Wrocławia, zwanej Via Romana (od nazwiska pomysłodawcy) albo drogą Bielany– Łany–Długołęka.
Inwestycja podzielona jest na cztery etapy. Pierwszy, najbardziej znaczący dla całej inwestycji – ale także dla tej gminy – prowadzi z Siechnic do Łanów. Odcinek z mostem przez Odrę, mostem przez Ślęzę i estakadami nad terenami wodonośnymi już powstaje. Jest możliwe zakończenie jego budowy w czerwcu 2012 roku. W tym samym roku może być gotowy także odcinek z Siechnic do ronda w Żernikach Wrocławskich.
Dwa lata później zaś kierowcy mają już pojechać drogą z Żernik do Węzła Bielańskiego oraz z Łanów do Długołęki.

Podobne artykuły